NA TYM DZIŁAMY :)

NASZ REGULAMIN REGULAMIN STOWARZYSZENIA HISTORYCZNO STRZELECKIEGO

 ,, POGRANICZE W OGNIU”

Rozdział 1
Nazwa, teren działania i charakter prawny.

§ 1
Stowarzyszenie nosi nazwę: Stowarzyszenie Historyczno -Strzeleckie ,,POGRANICZE W OGNIU” określane dalej Stowarzyszeniem lub skrótem SHS ,,POGRANIICZE W OGNIU”.


§ 2
Stowarzyszenie jest dobrowolnym, niezależnym zrzeszeniem osób, o charakterze otwartym, stoi ponad podziałami politycznymi, religijnymi i społecznymi oraz nie reprezentuje interesów żadnych innych podmiotów - organizacji, partii czy instytucji.


§ 3
1. Terenem działania SHS ,,POGRANIICZE W OGNIU”jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej,

 a w szczególności Powiat Działdowski.

2. Siedziba ,,POGRANIICZE W OGNIU” znajduje się w Lidzbarkuprzy

ulicy: Mickiewicza 10, 13-230 Lidzbark.


§ 4
1. SHS ,,POGRANIICZE W OGNIU”. działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 7 kwietnia 1989r. Prawo o Stowarzyszeniach (Dz. U. Nr 20, poz. 104) i niniejszego Regulaminu.

2. Stowarzyszenie nie posiada osobowości prawnej.

 

§ 5
1. Stowarzyszenie może używać pieczęci.
2. Stowarzyszenie może ustanawiać znaki graficzne oraz odznaki organizacyjne
i honorowe oraz może wydawać legitymacje będące potwierdzeniem członkostwa
w Stowarzyszeniu.


Rozdział 2
Cele i środki działania.

§ 6
Celem SHS ,,POGRANIICZE W OGNIU” jest zajmowanie się szeroko pojętą historią regionu Warmiii Mazur oraz historią oręża wojskowego na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.

§ 7
Cele te SHS ,,POGRANIICZE W OGNIU” osiąga przez:

1. Działalność edukacyjną związaną z historią regionu.

2. Gromadzenie , zabezpieczanie materiałów archiwalnych dotyczących historii poznawanego terenu, oraz ochronę dóbr kultury narodowej, pomników, zabytków i miejsc historycznych.

3. Zgłębianie historii regionu

4. Tworzenie bazy danych na temat historii regionu.

5. Tworzenie pozytywnego wizerunku osób zajmujących się działalnością poszukiwawczą, w tym kreowanie kodeksu eksploracji, zgodnego z istniejącym prawem, oraz szerzenie informacji i propagowanie eksploracji zgodnej z prawem.

 

6. Współpracę z innymi instytucjami zajmującymi się podobną tematyką lub szeroko pojętą tematyką ochrony dóbr kultury w kraju i za granicą.

7. Podejmowanie zgodnej z prawem, zorganizowanej działalności eksploracyjnej, mającej na celu ochronę różnorakich śladów i świadectw historii regionów i kraju, połączonej z informacją i upublicznieniem efektów tej działalności..

8. Stałą współpracą z konserwatorem zabytków i działaniem zgodnie z jego wytycznymi.


9. Tworzenie ekspozycji rzeczy znalezionych i zabezpieczonych przez SHS „Pogranicze w Ogniu” .

10. Organizowanie imprez, wystaw tematycznych, prelekcji, pokazów i innych form informacji na temat historii miejsc, w których prowadzona jest działalność Stowarzyszenia. Podejmowanie działań edukacyjnych z tego zakresu, mających na celu zainteresowanie młodzieży historią regionów i kraju. Organizacja wydarzeń integracyjnych dla środowiska interesującego się historią, strzelectwem a także samoobroną i rekreacją turystyczną.

11. Podejmowanie i ułatwianie kontaktów, wymiany doświadczeń i współpracy pomiędzy podmiotami podejmującymi podobne do Stowarzyszenia działania, w tym  współpraca z instytucjami państwowymi mająca na celu jak najlepsze wykorzystanie wiedzy i umiejętności różnych organizacji i środowisk.

12. Uczestnictwow dyskusjach publicznych i forach podejmujących problematykę działalności historycznej, strzeleckiej, obronnej oraz eksploracyjnej.


13. Rozpowszechnianie informacji o działalności Stowarzyszenia w środowisku historyków, stowarzyszeń strzeleckich, instytucji edukacyjnych oraz jednostek samorządowych
w celu budowania pozytywnego wizerunku Stowarzyszenia i pozyskiwania partnerów do wspólnych działań.

14. Podejmowanie działań piętnujących grabieżczą, nielegalną eksplorację, dewastowanie historycznych miejsc pamięci i wszelką działalność szkodliwą dla dóbr dziedzictwa kulturowego i środowiska naturalnego.


15. Wspieranie członków Stowarzyszenia w ich dążeniach do podwyższania wiedzy
i umiejętności przydatnych do osiągania wysokiej jakości podejmowanych działań, zgodnych z celami Stowarzyszenia, w tym organizowanie wspólnych form szkoleniowych na rzecz członków Stowarzyszenia, dotyczących metod i technik związanychz bezpiecznym i zgodnym z prawem posługiwaniem się bronią w celach sportowych oraz kolekcjonerskich.

 

16. Dobroczynność i pomoc społeczna potrzebującym, ze szczególnym uwzględnieniem kombatantów wojennych, obrońców ojczyzny, osób zasłużonych dla Lidzbarka, regionu i Ojczyzny.

 

17. Kultywowanie pamięci o historii Polski, a w szczególności historii Policji i Wojska Polskiego oraz innych polskich formacji mundurowych

 

18. Zrzeszanie osób kolekcjonujących broń, wyposażenie, umundurowanie, Wojska Polskiego, Policji oraz innych polskich formacji mundurowych

 

19. Kolekcjonowanie broni zgodnie w wymogami ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (Dz.U.2012.576 j.t.)

 

 

 


§ 8
SHS ,,POGRANIICZE W OGNIU” prowadzi działalność statutową na rzecz członków SHS ,,POGRANIICZE W OGNIU” oraz ogółu społeczności. Każdy na zasadach określonych regulaminem może korzystać z działalności SHS ,,POGRANIICZE W OGNIU”i pracy jego członków.

§ 9
SHS ,,POGRANIICZE W OGNIU” opiera swą działalność przede wszystkim na społecznej pracy swoich członków i działaczy i realizuje swoje cele poprzez:


1. Organizowanie legalnych, jawnych eksploracji opartych o niezbędne, określone prawem pozwolenia, zgodne z celem SHS ,,POGRANIICZE W OGNIU”,

2. Podejmowanie działań na rzecz ochrony, dokumentacji i konserwacji zabytków,

3. Współpracę z instytucjami państwowymi, muzeami, stowarzyszeniami, organizacjami administracji rządowej, samorządowej i terytorialnymi, organizacjami ochrony przyrody i środowiska naturalnego oraz podmiotami gospodarczymi kraju
i zagranicy w zakresie zgodnym z celami,SHS ,,POGRANIICZE W OGNIU”,

4. Organizowania wystaw, targów, imprez szkoleń i konferencji których cel jest zgodny z celami stowarzyszenia,

5. Prowadzenie działalności informacyjnej, publicystycznej, edukacji na temat eksploracji, archeologii, historii i dziedzictwa kulturowego,

6. Restaurowanie i rekonstrukcja obiektów zabytkowych,

7. Organizowanie różnych form kształcenia Członków Stowarzyszenie odpowiadającym celom Stowarzyszenia i podwyższającym jakość podejmowanych działań.


Rozdział 3
Członkowie, ich prawa i obowiązki


§ 10
Członkowie SHS ,,POGRANIICZE W OGNIU” dzielą się na:
1. zwyczajnych,
2. wspierających,
3. honorowych.


§ 11
1. Członkiem zwyczajnym może być osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, będąca obywatelem polskim lub cudzoziemcem.
2. Członkiem zwyczajnym może być także osoba niepełnoletnia w wieku od 16 lat, która ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych.
3. Członkami wspierającymi mogą być osoby fizyczne i prawne zainteresowane realizowaniem celów SHS ,,POGRANIICZE W OGNIU”, materialnie wspierające jego działalność.
4. Członkami honorowymi mogą być osoby zasłużone dla SHS ,,POGRANIICZE W OGNIU” ,którym Stowarzyszenie nadało honorowe członkostwo.

 

§ 12
1. Członkowie zwyczajni mają prawo do:

1) uczestnictwa w zebraniach SHS ,,POGRANIICZE W OGNIU” z biernym i czynnym prawem wyborczym,
2) wybierać i być wybieranym do przedstawicielstwaSHS ,,POGRANIICZE W OGNIU”
3) zgłaszania propozycji i wniosków wobec przedstawicieliSHS ,,POGRANIICZE W OGNIU”
4) uczestnictwa w zebraniach, spotkaniach i wydarzeniach (szkoleniach, odczytach, kursach, konferencjach, i innych imprezach) organizowanych przez Stowarzyszenie,
5) korzystania ze sprzętu i pomieszczeń Stowarzyszenia na zasadach określonych;
6) używać odznak i legitymacji Stowarzyszenia,
7) korzystanie z innych uprawnień określonych przez Stowarzyszenie.

2. Członkowie wspierający i honorowi mają prawa członków zwyczajnych z wyjątkiem czynnego i biernego prawa wyborczego.

§ 13
Przyjęcie w poczet członków ,,POGRANIICZE W OGNIU” następuje na podstawie pisemnej deklaracji, uchwałą Członków Stowarzyszenia.

§ 14
Do obowiązków członków SHS ,,POGRANIICZE W OGNIU” należy:
1. Branie czynnego udziału w działalności ,,POGRANIICZE W OGNIU”, wspomagając realizację jego celów,
2. Przestrzeganie postanowień regulaminu i uchwał
3. Godne reprezentowanie SHS ,,POGRANIICZE W OGNIU”
4. Terminowe płacenie składek na zasadach ustalonych przez założycieli SHS ,,POGRANICZE W OGNIU”.

§ 15
Członkostwo w SHS ,,POGRANIICZE W OGNIU”” wygasa na skutek:

1. Członkostwo zwyczajne wygasa na skutek:

1) dobrowolnego wystąpienia zgłoszonego na piśmie założycielom Stowarzyszenia,
2) skreślenia z listy członków przez  w wyniku zalegania z zapłatą składek członkowskich przez okres 6 miesięcy od określonego uchwałą terminu ich uiszczenia, mimo pisemnego upomnienia kierowanego przez przedstawicieli,
3) wykluczenia ze Stowarzyszenia na mocy uchwały, za rażące naruszenie postanowień Regulaminu Wewnętrznego lub Uchwał przedstawicieli Stowarzyszenia – z inicjatywy przedstawicieli bądź Komisji Rewizyjnej lub też na wniosek przynajmniej 5 innych Członków Zwyczajnych,
4) wykluczenia ze Stowarzyszenia na mocy skazania Członka Zwyczajnego prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa umyślne,
5) śmierci Członka.

2. Członkostwo wspierające wygasa na skutek:

1) dobrowolnego zrzeczenia się członkostwa, zgłoszonego na piśmie do przedstawicieli,
2) utraty osobowości prawnej w przypadku członka instytucjonalnego,
3) wykluczenia ze Stowarzyszenia na mocy uchwały, za rażące naruszenie postanowień Regulaminu Wewnętrznego lub Uchwał Stowarzyszenia – z inicjatywy przedstawicieli bądź Komisji Rewizyjnej lub też na wniosek przynajmniej 5 innych Członków Zwyczajnych.

Rozdział 4
Przedstawiciele SHS ,,POGRANIICZE W OGNIU”;


§ 16
Przedstawicielami Stowarzyszenia są:
1)Założyciele,
§ 17
Kadencja przedstawiciela i komisji rewizyjnej trwa 2 lata. Członkowie pełnią funkcję honorową i są wybierani w tajnym głosowaniu zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy członków.
§ 18
Uchwałyo wyborze przedstawiciela SHS „POGRANIICZE W OGNIU” zapadają zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy ich składu, o ile regulamin nie stanowi inaczej.

Rozdział 5
Reprezentacja Stowarzyszenia


§ 19
1. Stowarzyszenie na zewnątrz reprezentowane jest przez Przedstawiciela, w razie jego nieobecności upoważniony na piśmie członek.
2. Dokumenty finansowe ,,POGRANIICZE W OGNIU” podpisują osoby upoważnione przez założycieli.

Rozdział 6
Majątek i fundusze Stowarzyszenia

§ 25
1.Stowarzyszenie uzyskuje środki na działalność ze składek członkowskich, dotacji, darowizn, zbiórek publicznych, spadków, zapisów oraz dochodów z majątku stowarzyszenia.
2.Wysokość składki członkowskiej określają założyciele, uwzględniając koszty ponoszone przez Stowarzyszenie.
3.Majątek Stowarzyszenia stanowią prawa majątkowe nabyte przez Stowarzyszenie w toku działalności.
4.Decyzje w sprawie nabywania, zbywania i obciążania majątku Stowarzyszenia podejmują założyciele Stowarzyszenia.

Rozdział 7
Zmiana Regulaminu i rozwiązanie się ,,POGRANIICZE W OGNIU”

§ 26
Zmiany regulaminu ,,POGRANIICZE W OGNIU” wymaga uchwały podjętej większością 2/3 głosów, przy obecności co najmniej połowy uprawnionych do głosowania.

§ 27
1. Rozwiązanie ,,POGRANIICZE W OGNIU” może nastąpić na podstawie uchwały podjętej 2/3 głosów, przy obecności co najmniej połowy uprawnionych do głosowania.
2. Likwidatorami Stowarzyszenia są założyciele.

 

Rozdział 8
Postanowienia końcowe

W sprawach nieuregulowanych niniejszym regulaminem mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. prawo o stowarzyszeniach.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga